1960'li Yillar da Moda1960 lı yıllar en sevdiğim dönemler arasında 1. sırada yer alır.Belki de sunum konum olduğu ve çok derinden araştırma imkanı bulduğum içindir. 60 lı yıllar bir çok ilke imza atmıştır.O dönemde aya gidilmesi televizyonun yaygınlaşması modayı önemli ölçüde etkilemiştir.Uzay modası diye bir moda ortaya çıkmıştır.Genç giyim konsepti modayı etkisi altına almıştır.İlk defa moda elit sınıfa hitap etme özelliğini kaybetmiştir.Pahalı giysiler önemini kaybetmiş ekonomik kıyafetlere yönelinmiştir.Pop art yaygınlaşmıştır.60 yıllarda genç nesil modaya yön vermiştir. Hippie look akımı ortaya çıkmıştır. Öyle ki hippi akımı 'anti moda' olarak anılmaya başlanmıştır.Daha önceki yazımda hippie look dan bahsetmiştim. Haute couture yerini prêt-à-porter (hazır giyim) a bırakmıştır.İlk defa hazır giyim bu kadar önem kazanmıştır.Masum ve çocuksu kadın imajı yerini seksi ve kadınsı görüntüye bırakmıştır.lk defa mini etek moda olmuştur(1964).Etek boylar 10 15 cm yukarıya çıkmıştır.

 Mini eteğin mucidi olarak bilinen Mary Quant tam bu bu dönemde bazaar adı verdiği butiğini açmıştır.Mini eteği ilk o giydiği için dünyada devrim yaratan cesur kadın olarak da bilinir.Hatta o dönemde genç kızları kötü etkilediği gerekçesiyle dinden aforoz edildiği bile konuşulur.Bu sırada Roma da bir otelde kaldığı bir çok insanın Mary Mary diye seslendiğini görünce önce korkup saklandığı bir sürü genç kızın mini etekle kendisine destek olduğunu görüp otelden çıktığı söylenmektedir. Öyle ki mini eteğe olan sevgisinden dolayı çok sevdiği arabasına mini ismiyle hitap etmiştir.
 O dönemi etkileyen bir diğer tasarımcı ise Oleg Cassini'dir.O dönemin Amerika başkanı Kennedy'in eşinin First Lady Jacqueline Kennedy'nin kıyafet tasarımlarını yapmıştır.First Lady Jacqueline Kennedy'ni şıklığıyla göz kamaştırmış buda Oleg cassini nin adını bugünlere kadar gelmesini sağlamıştır. 
 1960 lar da aya gidilmesiyle uzay modasını yansıtan tasarımcıda Andre Courreges dır.Onunda mini eteği bulduğu idda edilmiştir.O dönemin diğer bir ünlü tasarımcısı da Pier Cardin dir.18 yaşında çatı katında bir moda evi açarak modaya yönelmiştir. Dior'un yanında uzun süre çalışmış ve New look akımında etkisi olduğu bilinir. 

 1960 lar da çiçek ve geometrik desenler,kalın bileklikler,üst üste geçilmiş kolyeler ve kot pantolonlar çok moda olmuştur.1960 larda modacılar kadar ilk defa mankenler de ön plana çıkmıştır.Mary Quant'in ünlü mankeni olarak bilinen Twiggy moda ikonu olmuş bir çok genç kız ona benzemeye çalışmıştır.Kısa saçlar ve uzun kirpikler moda olmuştur.Şimdide dilerseniz 1960 ların modasına bir göz gezdirelim.


Share:

0 yorum