1980'li Yillar ; 80'ler de Moda


1980 li yıllarda tekstil ve moda sanayisi çok gelişmiştir.Dönemin modacıları geçmişten ilhan almıştır.80 lermodası şık ve lüks kadınlar olarak lanse edilmiştir. Modaya kazandırılan en büyük yenilik rahatlıktır ve 80 ler de spor giyim oldukça yaygınlaşmıştır.Spor dizilerinde etkilenilerek Aerobik giysileri ve tozluklar dönemin modası olmuştur. Spor giyiminde kadınlar büstiyerler , fosforlu taytlar,tulumlar,tozluklar, saç bantları, deri ceketler ve asitle yıkanmış kot pantolonları giymişlerdir.

İş yaşamındaki kadınlar ise vatkalı ceketler,diz hizasında dar ve pilili etekler,yüksek topuklu rugan ayakkabılar moda olmuştur.Aynı zamanda 80 ler de kadınlar erkek modasına ilgi duymuş ve kot pantolonunun rahatlığını yaşamışlardır.

Bu dönemde erkekler 70 lerin kıyafetlerine benzer kıyafetler giymişler.3 parçalı takım elbiseler modasını kaybederken klapa takım elbiseleri daha dar halde kullanılmıştır.Yelek boyları 70 lere oranla daha kısalmış ve 4 gümeli yelekler yapılmış.80 lerin sonuna doğru ortaya çıkan erkekler için popüler bir görünüm kazandıran hawai tişörtleri olmuştur.Bu tişörtler genellikle spor dikişli ceketlerle birlikte kullanılmıştır.İş kıyafeti olarak da kullanılmış ve kravat kullanılmamıştır.

80 ler döneminde ünlü isimlerden ve ünlü dizilerden çok etkilenmiştir.O dönemin Dallas dizisi 80 lerin modasını yansıtmıştır.Ayrıca Madonna için yaratılan imaj 80 ler modasını yönlendirmiştir.Onun giyindiği deri ceketleri neon kıyafetleri, tişörtleri taklit etmişler ve sokak da kızlar eteklerin altına tozluklar,plastik takılar, fileli çoraplar bunları aynı zamanda ellerde de kullanmışlardır,saç bantları dağınık saçlar, streç elbiseler daha sayılabilecek bir çok kıyafeti Madonna dan etkilemiş ve giymişlerdir.O dönemi etkileyen bir diğer sanatçı ise Michael Jackson 'dır. Michael Jackson'ın rekor kıran Thriller albümü 80 lere damgasını vurmuş ve modaya yön vermiştir.Kırmızı siyah deri pantolonlar,Michael Jackson'ın kullandığı ceket ve eldivenler, güneş gözlüğü ve saçları o dönemin modası olmuştur.

 Converse ayakkabılar 80 lerin ilk döneminde oldukça moda olmuştur.Air Jordan basket ayakkabıları adını Michael Jordandan alır 84 lerde ortaya çıkmıştır.Aynı zamanda kovboy tarzı çizmeler, kauçuk ayakkabılar, sivri burunlu botlar, fiyonklu balerin ayakkabıları ve burnu açık arkadan bantlı ayakkabılar moda olmuştur. Saçlara takılan bantlar 1982 yılında moda olmuştur.Dönemin saç modellerine bakacak olursak kadınların çoğunun saçları kızıl ve burgonya rengine boyalıdır.Kıvırcık saçlar 80 lerin moda saçıydı.Saç sitilinde 70 lerden etkilenilmiştir .Fakat 70 lerde omuz hizasında olan saçlar 80 ler de bel hizasına kadar uzamıştır.


    

 

 

Share:

0 yorum