Drapaj Tekniği ve Tarihçesi

Drapaj Fransızca bir kelime olup draper kelimesinden doğmuştur. Drape kıyafetlere verilen pililer büzgüler ve bolluklar anlamı taşımaktadır.Kıyafetin tarihçesine bakacak olursak insanlar giyinmeye örtünme olarak başlamış hayvan derilerinde kendilerine kıyafet yapıp kullanmışlardır.

Dokumanın yaygınlaştığı ve henüz dikimin olmadığı zamanlarda özellikle yunan ve roma kültüründe drapeler kullanılmış fibula adı verilen çengelli iğnelerle omuzdan tutturularak büzgüler verilmiştir.İnsanlar hayvan derilerinden sonra keteni bulup dokumuşlardır.Hatta o dönemlerde keten kumaşları ıslatıp küçük küçük katlayıp ıslak bir şeklide bir taşın altında günlerce bekletip pili yaptıkları söylenmektedir. Drapeler yalnızca giyimde değil, ev tekstilinden tutunda dekorlarda aklınıza gelebilecek her yerde görsellik katma amaçlı kullanılmıştır.

 Drape yukarıda söylediğim gibi giysilere bolluk katmak büzgü yapmak anlamındadır, drapaj ise bu işlemin yapılmasına denir.Tasarlamış olduğunuz bir modeli uygulamaya geçirmek kalıp çıkarmak için kullanılabilecek en uygun yöntemlerden birisidir.Hazır manken üzerinde çalışıldığında daha iyi sonuçlar verilir.Uzun bir işlem olduğu için canlı manken kullanmak biraz sıkıntı olabilir. Drapaj da önemli olan kullanılan kağıdın veya kumaşın düz boy iplik yönüne dikkat edilmelidir.

Drapaj tekniğinde yardımcı malmeler ; manken,amerikan bezi veya kağıt( mulaj kağıdı yada desenli kağıtlarda olabilir)kalem,makas,toplu iğne, mezura,estrafor (Giysilerin etek, kol, yaka parçalarına, perdelerin ucuna geçirilen seyrek dokunmuş keten şerit)gerektiğinde riga takımı yapıcağınız tasarımlara göre kullanılacak malzemeler geniş tutulur.

 Drapaj tekniğinin en çok kullanıldığı ülke İngiltere dir. III. Henry döneminde drapaj için metrelerce kumaş kullanıldığı için Drape Yüzyılı adını almıştır.Klasik Fransız drapajı olarak bilinen bu teknik zamanla değişime uğrasa bile özelliğini ve kullaırlığını hiç kaybetmemiştir.Bilgisayarların gelişmiş olması farklı kalıp yöntmelerinin bulunmuş olması bile drapaj yöntemini çok etkilememiş günümüzde bir çok tasarımcı tarafından kullanılmakta ve okulda hala biz öğrencilere öğretilmektedir.

 Şimdi dilerseniz sizler için seçmiş olduğumuz darapaj örneklerine biz göz atalım.

Share:

0 yorum