1990'li Yillar da Moda


1990 lı yıllarda işsizliğin,savaşın,küreselleşmenin,medya ve teknolojinin gelişmesi toplumları büyük ölçüde etkilemiştir.Kumaş teknolojisinin gelişmesiyle birlikte yeni yeni moda akımları doğmuştur. Bu yıllarda giyim konusunda esneklikler olmuş spor giyim gece giyiminde de kullanılmaya başlamıştır.90 lı yıllarda 80 ler de olduğu gibi kişisel markalaşma yaygınlaşmıştır.Moda da güvenlik aranması 90 lı yıllara damgasını vurmuştur.Markalaşmanın yaygınlaşmasıyla ünlü markaların taklitleri de pazarlarda yerlerini almıştır.
Markalarda önlem olsun diye kendi logolarını piyasa sürmüşlerdir.Kısacası 90 larda bir logo çılgınlığı başlamıştır diyebiliriz.Ünlü markalardan bir kaçının logoları nasıl ortaya çıkmış gelin bir bakalım;

Coco Chanel'in logosu yanlışlıkla ortaya çıkmış diyebiliriz.En ünlü parfümü için yapmış olduğu logo zamanla dergiler ve reklamcılar tarafından marka logosu olarak kabul edilmiştir.

 Versace'nin logosu direkt olarak yunan mitelojisinden geliyor.Logo nun markanın ruhunu yarattığına inana tasarımcı kendisine bakıldığında taşa çeviren Medusa'yı kullanmıştır.

 Lacoste'un logosunun doğuş hikayesi diğerlerine göre biraz daha farklı.Dönemin en ünlü tenisçisi olan Jean Rene nin lakabı timsahtı. Jean Rene'e özel olarak üretilen timsah logolu tişörtler şuan hala Lacoste'un logosu olarak kullanılmaktadır.

 Calvin Klein'in logosu kendi baş harflerinden oluşmaktadır. Bu logo için özel bir tasarım yapılmamıştır.Kot ceplerine basılmak için acil kısa logo istenince baş harfler kullanılmıştır.Spor ürünlerinde beyaz, haute couture koleksiyonlarda siyah , hazır giyim olan koloksiyonlar da da gri kullanılmıştır.

 90'ların giyim tarzına bakacak olursak 90 ların başı 80 lerin devamı gibiydi.Streç giyildiğinde vücudun şeklini alan taytlar,kot görünümlü gömlekler,dökümlü kazaklar,neon renkler,siyah deri ceketler döneme damgasını vurmuştur.Üzerinde koyu gölgeler olan pantolon ve kot ceketler,saçlarda seksenler olduğu gibi bantlar görülmüştür.Günlük giyimde bir çok kadın siyah taytlar, spor ayakkabılar, beyaz tozluklar ve üzerine bol dökümlü kazaklar giymişlerdir.
90 lı yılların modasını etkileyen de o dönemin en ünlü grubu olan Spice Girls 'dür.Kısacası kadınlar çiçekli fırfırlı etekler,yüksek bel pantolonlar,denizci tişörtleri ,kolej kazağı ve hırkaları,kalın çerçeveli gözlükler, dar tişört yada kazak elbiseler dönemin belirgin moda özellikleri olmuştur.90ların sonlarına doğru ise ispanyol paça pantolonlar, mini etekler,göbeği açıkra bırakan tişörtler,kapri pantolonlar,ugg botlar,pastel renkler moda olmuştur.Tanga nın üretilmesiyle birlikte yüksek bel pantolonlar yerini düşük belli pantolonlara bırakmış olsada günmğzde tekrardan yüksek bel pantolonlar yeniden moda olmuştur.
Dönemin ünlü modacıları;Calvin Klein, Jean Paul Gaultier, Jil Sander, Giorgio Armani, Ralp Lauren.

Şimdi de dilerseniz sizler için seçmiş olduğumuz 90 ların kıyafetlerine bir göz atalım....

 

Share:

0 yorum