Gömleğin Tarihçesi


Gömleğin latince ismi camisia dır.Eski mısıra kadar uzanan gömlekler kadın ve erkek giyiminin vazgeçilmezi haline gelmiştir.Başın geçmesi için ortasına bir gelik açılan bu giysilere aynı zamanda 'Kalasiris' da denilmektedir. Eski Yunan da chiton adı verilen bu giysiler o dönemin gömleği özelliğini taşımaktadır.Gömlek boyları aynı zamanda statü belirtisi olmuştur.Zengine uzun fakire ise kısa gömlek giydirilmiştir.Roma imparatorluğu döneminde ise kollu gömlekler giyilmeye başlanmış ve günümüz gömleklerine en yakın görüntüsünü almıştır. Banniére olarak adlandırılan arkası bol olan gömlek o zamanki turnuvalarda turnuvalara katılanların eşleri tarafından dikilir ve onlara uğur getirsin diye hediye edilirdi.

Bugün kullanılan gömleklere nasıl gelindiğine bakacak olursak XV. yüzyılda kollara manşet, XVI. yüzyılda yaka eklenmiştir.O dönemlerde ter geçmemesi için atlet olarak kullanılan gömlekler kısa sürede bayanların en önemli giysileri haline gelmiştir.İşlemeli ve kolalı gömlekler o dönemin modası haline gelmiştir.

Gömlek boylarının statü olarak kabul edildiği gibi gömlek rengi de belli bir zaman sonra işçiler için kullanılmıştır.Mavi yakalı gömlekleri sadece işçiler , beyaz yakalı gömlekleri de patronlar giymişlerdir.Öyle ki günümüzde bile beyaz yakalılar ve mavi yakalılar olarak kullanılan isimlerin gerçek sebebi bundan kaynaklanmaktadır.

 Yakın zamana bakacak olursak da akımlara göre gömlek modelleri sürekli değişiklik göstermektedir.1920 li yıllarda birbirinden renkli ve çıkarılabilen yakalar moda oldu,30 lu ve 40 lı yıllar da ise sinemanın etkisi ile birlikte kadınlar Katherine Hepburn ya da Marlene Dietrich tarzı giyiniyorlardı.50 li yıllarda ise kadınlar ilk kez erkek görünümlü gömlekler giyinmeye başlamışlardır.60 larda ise hippie look akımının etkisiyle erkekler vücudu saran dar gömlekleri tercih etmişlerdir. Likra kumaşlar ilk kez bu dönemde kullanılmıştır.Aslında 'Lycra' bir marka olarak başlamış ve zamanla esnek kumaşlara verilen isim olmuştur.70 li yıllarda ise Türk sinemasında etkilenen insanlar uzun yakalı gömlekleri tercih etmişlerdir.70 li yıllar uzun sivri yakaların en çok kullanılan dönem olmuştur.80 li yıllarda ise spor giyim yaygınlaştığından daha esnek ve kısa yakalı gömlekler kullanılmaya başlanmış ve günümüzdeki halini yavaş yavaş almıştır.

 Gömlekler Avrupa da Atasözleri ve deyimlere konu haline gelmiştir öyle ki İtalya da aşık olan erkekler kızlara onlarında hoşlandığını ifade etmek için kapılarına gizlice gömlek bırakırlardı Fransa da ise yeni doğan erkek çocuklar babalarının gömleklerine sarılırdı

.

Share:

0 yorum