Patchwork Nedir?

Türkçe ismi kırkyama olan Patchwork günümüze doğudan gelmiştir.Peki nedir bu Patchwork?Arda kalmış kumaşları değerlendirmek desek hiç de yanlış olmaz gibi :)Bu kumaşları birbirlerine dikerek oluşturulan örtülere denir.

Çıkış noktası söylediğim gibi arda kalmış olan parça kumaşların değerlendirilmesi ziyan olmamasıdır. İlk nerede çıkmış derseniz de Orta Asya ve Mısırda ilk örnekleri bulunmuştur.Hatta en eski örnekleri İskit Kabile Reisi’nin mezarında bulunmuştur.(M.Ö. 100 – M.S. 100 )Mezardan çıkan Patchwork ün üzerinde hayvan desenleri yer almaktadır.

Sadece kumaş yapımında değil giysi yapımında da kullanılmış Budist rahiplerde kırkyamadan yapılmış kıyafetler kullanmıştır. Öyle ki Marko Polo'nun yazılarında da kırkyamadan bahsetmiş ipek yolu üzerindeki yolculuklarında bu kumaşlardan bırakmışlar ve bu kumaşları da çeşitli objelerde kullanmışlar. Anadolu ismi kırkmaya olarak bilinen bu çalışmalar Selçuklular dönemine dayanmaktadır.Daha sonra Osmanlıya kadar gelip Bosnada görülmeye başlanmıştır.Bosna'nın başkenti olan Banyaluka’da uzun süreler yapılmış ve o bölgenin adıyla anılmaya başlanmıştır.En güzel örneklerini de çadır ve gölgeliklerde kullanıldığı görülmüştür.

 Bugün ki haliyle Patchwork 1600 lü yılların başında Hindistan dan Avrupaya getirilmesiyle olmuştur.Mobilya döşemesi,elbise ve örtülerde kullanılmak için üretilmişler ve o zamanlar oldukça pahalıydı en eski örtü ise 1708′de Kuzey İngiltere’de yapılmıştır.Haçlı seferleriyle birlikte Asyadan Avrupaya ordan da Amerikaya geçtiği ve ortak bir kullanım haline geldiğini söyleyebiliriz.Her ülkede farklı şekilde uygulanmıştır Hindistan ve Pakistan da minik aynalar Afrikada ise geometrik şekiller kullanılmıştır.

Şimdi de dilerseniz Patchwork örneklerine bir göz atalım...

 

Share:

0 yorum