Kumaşın Tarihçesi

Kumaş, ipliklerin, çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek oluşturduğu kaplayıcı yüzeylerdir.Kumaşın en önemli özelliklerinden biri örtücülüğe sahip olmasıdır.Pamuk, yün, ipek,keten GİBİ maddelerden elde edilir. Giyinmek insanın temel ihtiyaçlarındandır. İlk olarak kumaş üretimi keten ile başlamış daha sonra yün kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraları pamuklu kumaşlar yaygınlaşmıştır. Bu sayılanlara da ipek eklemek de yanlış olmayacaktır.

 XVII. yüzyılda Fransa’da, sonra İngiltere’de merinos yünüyle imal edilen kumaşlar yayıldı. Pamuk ise başlangıçta Kuzey Amerika’da XVII. yüzyıldan beri ekiliyordu. Fakat diğerlerinin aksine ipek daha yavaş bir yayılım göstermiştir. Genel olarak lüks sembolüydü ipek. Başlıca olarak Lyon de ipek üretimine başlandı.
                                                           Kumaş Üretimi

 Kumaş dokuma metodu ile üretilir. Dokumada genel prensip atkı ve örgülerin birbirinin içerisinden geçmesidir. Bu alanda yapılmış en büyük yeniliktir. Leonardo da Vinci’nin icadı (1490), olan mekiğin kullanılmasıydı.bu metodda atkı iplikleri mekik içindeki bir çubuk üzerinde sarılıdır. Zincir belirli aralıklarda ipliklerin yerini değiştirip iplikleri birbirlerinden uzaklaştıklarında, dokumacı açılan kanala bir kenarından diğer kenarına mekiği geçirir. daha sonra iplikler tersi yönde birbirinden uzaklaşır. Dokumacı yeniden mekiği bir uçtan diğer kenara kadar geçirir. Bu işlem sürekli devam eder.
                                                        Doğal Kumaşlar

Pamuk
Yüksek ısıda yıkandığında çeker, ütülenmeye karşı dayanıklıdır ve eğer renkli ise, ilk yıkamada tek başına olmasına dikkat edilmelidir. Serin tutar ve esnektir, sürtünme ve darbelere karşı dayanıklıdır. Yıkamalar karşı renk dayanıklılığı yüksek değildir ve kırışmaya eğilimlidir.
 İpek
Çok yüksek ısıda ve santrifüjlü makinada yıkanmaz. İnatçı lekeler söz konusu olduğunda, bir uzmana başvurmak gereklidir. Düşük ısıda ve buharsız ütülenmelidir. Dayanıklıdır, çok hafiftir, dokunuşu yumuşak ve hoştur. Renk dayanıklılığı yüksektir. Terlemeye ve çitilenmeye karşı hassastır.
 Keten
Daima elde ve soğuk su ile yıkanmalıdır, santrifüjlü makinada kurutulmamalı ve çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Kırışma eğilimi çok yüksektir. Ütülenmeye dayanıklıdır.. Serin tutar ve dokunuşu yumuşaktır, kire dayanıklıdır.
Yün
Yüksek ısıda yıkandığında çeker ,eğer asılarak kurutulursa deforme olur. ısıyı çok iyi yalıtır, yüksek nem özelliği vardır ve kaybettiği şeklini kolayca bulur. Keçeleşme ve sararmaya eğilimlidir.

                                                Sentetik Kumaşlar 

 Polyester Nylon ve Likra 
Isıya karşı çok duyarlıdırlar,ılık su ile yıkanmalı ve düşük ısıda buharsız ütülenmelidirler. Fazla kırışmazlar ve renk dayanıklılıkları yüksektir. Kolayca yanabilirler ve statik elektrik taşırlar. Verilen bilgiler kompozisyonu saf olan kumaşlar için geçerlidir. Karışımlar söz konusu olduğunda, her kumaşın yüzdesi öğrenilerek bakım yapılmalıdır.


                                                  Suni Kumaşlar
Asetat Rayon ve Viskoz
 Deforme olmamaları için santrifüjlü makinada yıkanmamalıdır. Dokunuşları oldukça yumuşaktır ve renk dayanıklıkları yüksektir. Nem emme özelikleri düşüktür, kolay yanabilir ve statik elektrik taşırlar. Tüm Kumaşlar İçin Geçerli Genel Kurarlar Yüksek ısılar kumaşlar için her zaman zararlıdır. Santrifüjlü makinalar ve direkt olarak güneşte kurutma giysilerin keçeleşmesine neden olur. Hiçbür zaman inatçı lekelerle uğraşılmamalı, uzmanına başvurulmalıdır. Beyazlatıcılar çamaşır suyuna tercih edilmelidir, zira çamaşır suyu kumaş elyaflarını yıpratır. Astarlı giysiler her zaman kuru temizlemeye gönderilmelidir. Hassas kumaşlar için özel deterjanlar kullanılmalıdır.

Share:

0 yorum