Sonbaharda Saç Dökülmesi Neden Olur?


Sonbaharın gelmesiyle birlikte saç dökülmeleriniz mi arttı?Elinize sürekli saçlarınızın gelmesi sizi üzüyor ve bunun sebebini bilmiyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederim.

Sonbaharda hepinizin başına gelen deri değişimi,havaların soğuması,rüzgar,nemin azalması,yorucu yoğun bir hayat ve düzensiz beslenme bunların hepsi birleşince saç dökülmeleri de olası. Saç dökülmesine kafa derisinin altındaki saç soğanı denilen kısmın daralması sebep olur.havaların soğumasıyla birlikte saç soğanı da daralır ve büzüşür.

Saç soğanı küçülünce içindeki saçı besleyen damarlar da küçülür. Bu nedenle saç daha az beslenmiş olur. Bir süre sonra beslenme yeterli gelmeyince de saç dökülür.

 Yani saç dökülmeleri mevsimseldir ve sonbaharda bu kadar çok saçınızın dökülmesi doğal bir durumdur.Üzülmeyin.Sonbaharı atlatıp kışa geçildiğinde yani vücut soğuğa alıştığında yeniden saçlarınızı çıkacak ve ilkbaharda canlanacaktır.

Günde 100 150 tel saç dökülmesi normaldir.Eğer daha fazla bir dökülme gözlemlediyseniz bir cildiyeye gitmenizde fayda var.

Share:

0 yorum