Oscar De La Renta Kimdir?


Oscar De La Renta hayatı,Oscar De La Renta'nın aldığı ödüller,Oscar De La Renta'nın giydirdiği ünlüler...

 22 Temmuz 1932 de Dominik Cumhuriyetinde hayata gelmiştir.Eğitimini San Fernando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisinde tamamlamıştır.Okumak için gittiği İspanyada moda ya eğilim göstermiştir ve bugünlere kadar gelmiş ünlü bir moda tasarımcısıdır.

Amerikalı bir çok ünlü ile çalışan Oscar De La Renta tasarımları bir çok ünlü yıldız ile kırmızı halıyı süslemiştir.İspanya da eğitim gördüğü için tasarımlarında İspanyol esintisi görmek mümkün.Oldukça şık ve seksi gece elbiseleri ile bilinmektedir.Bunun yanında gelinlik modelleri ile en çok tercih edilen tasarımcıdır.

 Meslek hayatının en büyük adımını 1960 yıllarda eski Amerikan başkanı John F. Kennedy’nin eşi Jacqueline’e tasarımlar yaparak kendi adını taşıyan markasını oluşturmuştur.Bunun dışında prenses Diana da onun en büyük takipçisi idi. 20 Ekim 2014 kansere yenik düşerek hayata veda eden Oscar De La Renta hayatı boyunca bir sürü başarıya imza attı.

Tasarlamış olduğu elbiselerii ile 'Gecelerin Kralı' olarak biliniyordu.Oscar De La Renta en çok tercih eden ünlüler: Nicole Kidman,Victoria Beckham,Beyonce,Audrey Hepburn,Cameron Diaz, Penelope Cruz, Taylor Swift, Anne Hathaway ve son olarak da basında en çok yanlı uyandıran George clooney'in eşi Amal Alamuddin’in gelinliği oldu.

 Ödüllerinden Bazıları:

 1967 ve 1968 yılında Coty Ödülü (ABD moda endüstrisi " Oscar ")
 1990 yılında CFDA Yaşam Boyu Başarı Ödülü
 Ayrıca Amerikan Moda Eleştirmenler Ödülü iki kez kazanmıştır.
 1973 yılında Yılın En İyi Giyinen Adamı ödülü.
 2000 ve 2007 yıllarında Yılın Moda Tasarımcılar konseyi ödülü.

Share:

0 yorum