Yves Saint Laurent Kimdir?


Yves Saint Laurent biyografi,Yves Saint Laurent hayatı,Yves Saint Laurent ve Mondrian... 

1 ağustos 1936 Cezayir doğumlu olan ünlü modacı varlıklı bir aileden gelmektedir.Ailesinin hukukçu olmasını istemesine rağmen o tasarımcı olmayı istemiş ve 'YSL' diye bildiğiniz adının baş harflerine taşıyan markasıyla bugünlere gelmiştir.Çoğunuz belki onu bu şekilde tanıyorsunuz Peki Yves Saint Laurent bu günlere nasıl geldi?


 İlk giydirdiği kadının annesi olduğu ve ona büyük bir hayranlık beslediği bilinir.17 yaşında iken Parise gider ve Vouge dergisinde tasarımlarını yayınlatmayı başarır kazandığı bir yarışma sayesinde hayatı değişir ve 18 yaşındayken Dior'un yanında işe başlar.Aslında onun bugünlere gelmesindeki en büyük etken Dior un baş tasarımcı olması.Yabancı kaynaklara göre Dior ondan bir prova esnasında 'bu elbiseyi öyle bir şey yapki olduğundan daha ince görünmesini sağla' demesiyle başlar.Laurent cesurca kumaşları keser elbisenin beline kalınca bir kemer yapar tam da Dior'un istediği gibi bir tasarım yapınca Dior vasiyetinde onun baş tasarım olmasını yazar ve Dior öldükten sonra baş tasarımcı olarak moda hayatına başlar.

 21 yaşında iken baş tasarımcı olur.Kadınlar için yapmış olduğu smokin ile büyü ilgi toplar.Dior dan kovulduktan sonra kendi markasını oluşturmaya karar verir ve 26 yaşında iken sevgilisi ile birlikte 'YSL' markasını kurar.

 Eşcinsel olması sebebiyle sıkıntılar yaşamasına rağmen onun büyük bir tasarımcı olmasını engellememiş savaş da çıksa yine bildiği işi yapmaktan asla vazgeçmeyeceğini söylemiştir. 1960 lı yıllar da ünlü ressam Piet Mondrian'ın tablolarını tasarımlarına uyarlamasıyla başarısına başarı katmış mini kolsuz elbiselerini kırmızı mavi sarı renklerinde aynı tablolardaki gibi yapmış olan ünlü modacı hala o kıyafetleri ile bilinmektedir. Ancak 1990 lı yılların sonunda kar oranı düşmüş ve 2002 yılında eşcinselliğindinden dolayı bunalıma girip tedaviye başlayınca atölyelerini Gucci Groupa devretti.

 Yves Saint Laurent 1 haziran 2008 tarihinde beynindeki tümör dolayısıyla 71 yaşında hayata veda etti. ondan geriye ise hala devam etmekte olan markası ve ünlü biz sözü kaldı;

' Moda gelip geçicidir kalıcı olan stildir.'

Share:

0 yorum