Karl Lagerfeld Kimdir?


Karl Lagerfeld'in hayatı,Karl Lagerfeld'in gerçek adı,Karl Lagerfeld kaç yaşında...

 Dünyaca ünlü Chanel markasının tasarımcısı kimdir nasıl buralara kadar gelmiş bu başarısının altında neler yatıyor bilmek ister misiniz?Karl Lagerfeldın gerçek adı Karl Otto Lagerfeldt dır.Daha estetik durması adına sanırım soy adındaki t harfini kullanmamayı tercih etmiş.10 Eylül 1933 yılında Almanya nın Hamburg kentinde dünyaya gelmiş Pariste yaşıyor.Şüphesiz ki 20.yy en önemli tasarımcıların biridir.Yaşının daha genç olduğu ailesinin doğum tarihini yanlış yazdığı iddia edilmektedir.Verdği bir röportajda 1935 doğumlu olduğunu söylemiştir.Varlıklı bir ailenin çocuğudur.Babasının ithal süt ürünleri ürettiği bir fabrikası olduğu dedesininde yerel bir politikacı olduğu bilinmektedir.Hiç bir dine mezhup değil çünkü annnesi küçükken onu hiç kiliseye götürmemiştir.Karl aynı zamanda Yves Saint Laurent gibi eşcinseldir. Yves Saint Laurent 'in hayat hikayesinin olduğu filmi izlerseniz orda Karldan bahsedildiğini ve o dönemlerde ne kadar hırslı ve başarılı olduğunu göreceksiniz.Ailesi bu durumu olgunlukla karşılamış çünkü babasının ilk eşinden olma üvey ablası Martha Christiane lezbiyendir.

 1983 yılından beri Chanelin tasarımcılığını yapan Karl, uluslar arası yün sekreterliği tarafından desteklenen bir yarışmada derece aldı ve 3 yıl boyunca Pierre Balmain asistanlığını yaptı.(1955-1958)
İlk haute couture koleksiyonun 2 saatlik bir gösteri ile 1958 yılında sergilemiş fakat basın tarafından çok beğeni almamış yerel bir amerikan gazetesi tarafından 'basın koleksiyonu yuhaladı'diye yazıldı.
5 yıl boyunca Jean Patou ile çalışmıştır.İlk koleksiyonunuda bu ara çıkarmıştır.
1960 lı yılllarda hazır giyimin yaygınlaşması ile oda hazır giyime yönelmiştir.
1963 yılında Tiziani,
1964 yılında Chole ile çalışmıştır.
1970 li yıllarda tiyatrolar için kostümler hazırlamıştır.
1972 yılında aksesur kürk giyim markası olan Fendi ile çalışmaya başlamış ve son olarak da 1983 yılında halada devam ettiği chanel ile çalışmaya başlamıştır.
Sadece tasarımcı değil aynı zamanda fotoğraf çekme özelliği ile bilinir Chanelin çoğu fotoğraf çekimlerinin kendisinin yaptığı bilinmektedir.
2004 Yılında kendi markası KL yi Tommy Hilfiger'a satmıştır.
Birezilya ayakkabı markası Melissa için kapsul tasarımlar hazırlamış ve kariyeri Alman asıllı yönetmen Martina Neuen'in yönettiği Mode Als Religion isimli belgesele konu olmuştur.
Aynı zamanda hızlı bir şekilde kilo verdikten sonra kitap yazmış ve sevdiğim şarkılar adlı bir cd çıkarmıştır.

Share:

0 yorum